Zasady przyznawania stypendium rektora na dany rok akademicki ustalane są przez Rektora w porozumieniu z Samorządem Studenckim.
- Zasady przyznawania punktów za poszczególne kryteria do stypendium rektora na rok akademicki 2023/2024 (plik PDF, 267 KB)
UWAGA!
Średnia uprawniająca do stypendium rektora za wyniki w nauce to 4.0. Okres, za jaki brane są pod uwagę osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe, przy rozpatrywaniu wniosków:
- w przypadku studentów studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich – okres od daty rozpoczęcia tych studiów do dnia 30 września w roku ubiegania się o stypendium;
- w przypadku studentów studiów drugiego stopnia – okres od daty rozpoczęcia studiów pierwszego stopnia poprzedzających studia drugiego stopnia, do dnia 30 września w roku ubiegania się o stypendium, przy czym nie dłużej niż 3 lata kalendarzowe poprzedzające rok złożenia wniosku.
W postępowaniu w sprawie przyznania stypendium rektora, nie są uwzględniane osiągnięcia i wyniki, które były przedmiotem oceny w innym postępowaniu w sprawie przyznania stypendium rektora.
Zgodnie z § 35 ust. 2 Regulaminu świadczeń dla studentów, stypendium rektora nie może otrzymać Student, który:
- w bieżącym roku akademickim lub semestrze powtarza poprzedni rok nlub semestr studiów,
- zaliczył poprzedni semestr lub rok studiów z wpisem warunkowym na bieżący rok studiów,
- wznowił studia na zasadach określonych w Regulaminie Studiów, w roku bieżącym.
Zgodnie z Art. 93 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz §16 Regulaminu świadczeń dla studentów:
- Stypendium rektora przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich.
- Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymać stypendium rektora tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku.
- Stypendium nie przysługuje:
- studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:
- magistra, magistra inżyniera albo równorzędny
- licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponowniepodejmuje studia pierwszego stopnia
- studentom, co do których komisja dyscyplinarna prawomocnie orzekła karę zawieszenia w prawach studenta, na okres tego zawieszenia,
- osobom, które zostały skreślone z listy studentów decyzją ostateczną,
- studentom, którzy uzyskali świadczenie na podstawie fałszywych oświadczeń lub nieprawdziwych dokumentów,
- studentom danego kierunku, którzy ukończyli na nim cykl kształcenia (ukończenie cyklu kształcenia oznacza, że Student ukończył wszystkie przedmioty przewidziane w programie studiów i oczekuje na obronę dyplomu).
- studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:
- Łączny okres, przez który przysługuje stypendium rektora wynosi 12 semestrów, bez względu na jego pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem że w ramach tego okresu świadczenie to przysługuje na studiach:
- pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów,
- drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.
- Łączny okres, o którym mowa w pkt. 4, jest dłuższy o 2 semestry w przypadku, gdy student podjął jednolite studia magisterskie, których czas trwania określony w przepisach prawa wynosi 11 albo 12 semestrów.
- Do okresu, o którym mowa w pkt. 4 i 5, wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach, o których mowa w pkt. 1, w tym semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów, z wyjątkiem semestrów na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego. W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr.
- Przepisy pkt. 1–6 stosuje się odpowiednio do studentów, którzy kształcili się lub uzyskali tytuły zawodowe za granicą.
Uwaga! Fakt, że nie zaszły żadne okoliczności, które uniemożliwiają otrzymanie stypendium, Student potwierdza w oświadczeniu, będącym integralną częścią wniosku.