Stypendia Ministra za wybitne osiągnięcia przyznawane są na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j.: Dz.U. z 2022 r. poz. 574 ze. zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 marca 2019 r. w sprawie stypendiów ministra dla studentów (Dz. U. poz. 704).
Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i Nauce (PSWN)
Rozporządzenie w sprawie stypendiów ministra dla studentów
Studentki i Studenci zainteresowani ubieganiem się o stypendium ministra, proszeni są o dokładne zapoznanie się z wyżej wymienionymi aktami prawnymi.
Stypendia ministra przyznawane są na wniosek Rektora, składany do MKiDN, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku do wyżej wymienionego Rozporządzenia.
Liczba wniosków przekazanych Ministrowi nie może przekroczyć 0,5% ogólnej liczby studentów Uczelni.
Link do strony ministerstwa:
https://www.gov.pl/web/kultura/stypendia-dla-studentow-2
UWAGA!
Zgodnie z § 8 ww. Rozporządzenia:
- Stypendium na dany rok akademicki może zostać przyznane studentowi, który:
- w poprzednim roku akademickim zaliczył rok studiów oraz
- uzyskał wpis na kolejny rok studiów w danym roku akademickim.
- Wymogu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do studenta, który w roku złożenia wniosku został przyjęty na studia drugiego stopnia.
Zgodnie z Art. 93 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
- Stypendium ministra przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich.
- Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymać stypendium ministra tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku.
- Stypendium ministra nie przysługuje studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:
- magistra, magistra inżyniera albo równorzędny;
- licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.
- Łączny okres, przez który przysługuje świadczenie wynosi 12 semestrów, bez względu na jego pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem że w ramach tego okresu świadczenie przysługuje na studiach:
- pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów;
- drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.
- Łączny okres, o którym mowa w ust. 4, jest dłuższy o 2 semestry w przypadku, gdy student podjął jednolite studia magisterskie, których czas trwania określony w przepisach prawa wynosi 11 albo 12 semestrów.
- Do okresu, o którym mowa w ust. 4 i 5, wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach, o których mowa w ust. 1, w tym semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 3 ustawy PSWN, z wyjątkiem semestrów na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego. W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr.
Uwaga! Fakt, że nie zaszły żadne okoliczności, które uniemożliwiają otrzymanie stypendium, Student potwierdza w oświadczeniu.